Zaznacz stronę
Oceń artykuł

Termometr był i wciąż jest urządzeniem w pewnym sensie rewolucyjnym. On sam również na przestrzeni lat przechodził mniejsze i większe rewolucje, aby dojść do takiego poziomu zaawansowania technicznego, że obecnie jednym z najpopularniejszych wyborów klientów sklepów medycznych są termometry bezdotykowe. Jaki termometr bezdotykowy wybrać i na co zwracać uwagę, aby jak najlepiej spełniał on swoją rolę?

Termometr bezdotykowy – sposób działania

Termometr staje się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa domowego szczególnie wtedy, gdy w rodzinie pojawi się dziecko. Każdy rodzic przekona się o tym jak ważnym elementem domowego zestawu leków i sprzętu medycznego jest termometr.

Obecnie produkowane elektroniczne termometry są duże bezpieczniejsze dla zdrowia i w sposobie użytkowania od tych wycofanych z produkcji kilka lat temu termometrów rtęciowych. Rodzice małych dzieci szczególnie zdają sobie sprawę, ja uciążliwe bywa mierzenie temperatury ciała swoich pociech nawet termometrem elektronicznym, którego i tak trzeba dziecku włożyć pod pachę lub w usta. Jest to czasem zadanie trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Nie dotyczy to przecież tylko dzieci, ale również osób dorosłych, którym można zmierzyć temperaturę nie wybudzając ich ze snu.

Krioterapia – przeczytaj o przeciwwskazaniach

Dlatego też dużą popularnością zaczynają cieszyć się termometry bezdotykowe. Technologia oparta na zastosowaniu podczerwieni sprawdza się doskonale nie tylko w kontakcie (a właściwie jego braku) z dziećmi, ale również z dorosłymi. Takim termometrem można uzyskać aktualną temperaturę ciała dosłownie w sekundę i nie wymaga to jakiegokolwiek udziału ze strony osoby badanej. Ma to nieocenione znaczenie właśnie w kontakcie z dziećmi.

Jak wybrać termometr bezdotykowy?

Najnowsze termometry bezdotykowe uznanych marek mają również szereg funkcji ułatwiających korzystanie z nich, na co również warto zwrócić uwagę oprócz tego, że termometr ma po prostu dobrze działać.

  • Pamięć ostatnich pomiarów. To bardzo przydatna funkcja, która pozwoli nam porównać nawet 30 ostatnich pomiarów temperatury ciała. W czasie infekcji temperaturę mierzymy kilka razy dziennie, więc to dobra opcja dla porównań naszego leczenia z dnia na dzień. 
  • Pomiar temperatury innej niż temperatura ciała. Nowoczesne termometry bezdotykowe oferują pomiar nie tylko temperatury ciała, ale również otoczenia, w tym np. wody w wannie dla małego dziecka lub pokarmu. 
  • Higiena. Termometry bezdotykowe nie przenoszą wirusów i są w stu procentach higieniczne. To również bardzo ważne w kontekście zdrowia naszych dzieci. 
  • Ekran. Dobrej jakości wyświetlacz pozwoli nam odpowiednio przeczytać mierzoną temperaturę nawet w nocy

Termometr bezdotykowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem – nie tylko zmierzymy nim temperaturę bez dotykania ciała niemowlęcia, ale również możemy zrobić to w nocy podczas gdy chory śpi, bez konieczności jego budzenia. Pomiary wykonywane termometrami bezdotykowymi są błyskawiczne, a same termometry wyglądają ładnie nawet w domowej apteczce. Termometr bezdotykowy jest bezwzględnie produktem medycznym, którego zakup wart jest rozważenia.