Zaznacz stronę

Sprzęt i akcesoria pomocnicze odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie rehabilitacji po urazach i operacjach ortopedycznych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i ich właściwa intensywność mogą znacząco skrócić okres rekonwalescencji i uczynić go bardziej efektywnym. Poza zajęciami z fizjoterapeutą warto także samodzielnie wykonywać zalecone ćwiczenia.

Najlepszy sprzęt rehabilitacyjny to przede wszystkim taki, który odpowiada potrzebom i oczekiwaniom pacjenta. Oferta sklepów ortopedycznych i medycznych jest bardzo szeroka, dlatego warto poświęcić trochę czasu i znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Fizjoterapia ogólnorozwojowa

Trening ogólnorozwojowy zalecany jest szczególnie pacjentom w okresie rekonwalescencji po udarze, wypadkach i z zaburzeniami neurologicznymi. Najczęściej wykorzystywanym sprzętem w treningu ogólnym są piłki rehabilitacyjne oraz przyrząd nazywany rotorem. Ćwiczenia na rotorze pomagają stymulować układ nerwowy, poprawić krążenie krwi w kończynach i ruchomość stawów, zwiększyć siłę mięśniową, a także poprawić sprawność oddechowo-krążeniową całego organizmu. Dzięki rotorowi można skutecznie zapobiegać zanikom mięśniowym, przykurczom w stawach kończyn oraz zakrzepom żylnym i tętniczym u osób niesprawnych ruchowo. Przyrząd przeznaczony jest do ćwiczenia zarówno górnych, jak i dolnych kończyn. Ćwiczenia z wykorzystaniem rotoru można wykonywać w pozycji siedzącej, co jest szczególnie istotne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Piłki rehabilitacyjne wykorzystywane są natomiast do ćwiczeń mających na celu poprawę kondycji i koordynacji ruchowej, wzmocnienia mięśni grzbietu oraz zwiększenia ruchomości stawów. Mogą z nich korzystać dzieci, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz po przebytych urazach i operacjach ortopedycznych, a także z urazami neurologicznymi. Modele z masującymi wypustkami dodatkowo stymulują receptory na skórze, dzięki czemu mają działanie pobudzające dla organizmu.

Rehabilitacja dłoni

Urazy dłoni oraz stawu i mięśni nadgarstka dotykają przede wszystkim osoby pracujące przy komputerze oraz fizycznie, dużo piszące ręcznie, a także sportowców. Proces rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym nadgarstka jest długotrwały i wymaga profesjonalnej fizjoterapii oraz ćwiczeń z użyciem przyrządów, które stymulują odbudowanie masy mięśniowej dłoni, a tym pomagają przywrócić im zręczność oraz zdolności motoryczne. W tym celu najczęściej wykorzystuje się żelowe lub nadmuchiwane piłeczki rehabilitacyjne. Modele z wypustkami doskonale nadają się także do masażu – dłoni lub innych części ciała – usprawniającego krążenie.

Wzmocnienie kręgosłupa i pleców

Kręgosłup jest oparciem dla całego ciała, dlatego jego kondycja istotnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a także wygląd. Wady postawy są przyczyną wielu problemów, np. z chodzeniem, oddychaniem, krążeniem, mogą także być powodem męczących bólów głowy i nadciśnienia. Aby zwiększyć skuteczność wykonywanych ćwiczeń rehabilitacyjnych, warto zaopatrzyć się w dynamiczną poduszkę do siedzenia. Wymusza ona odpowiednią pozycję ciała, dzięki czemu koryguje wady postawy, wzmacnia mięśnie grzbietu, odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a także stymuluje mikroruchy krążków międzykręgowych. Dzięki wypustkom poprawia mikrokrążenie w skórze. To rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom, które dużo siedzą.

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja powinna się odbywać pod okiem specjalisty, który zaleci właściwe dla schorzenia lub urazu ćwiczenia domowe.