Zaznacz stronę
Oceń artykuł

Leczenie zimnem występuje w medycynie od dawna. Stara zasada, którą doskonale znamy, mówi, że do siniaka przykładamy coś zimnego, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Z popularnych ostatnimi czasy zamrażaczy (tzw. sztucznego lodu) korzystają podczas meczów sportowcy (szczególnie piłkarze). Zimna temperatura wspomaga leczenie na różne sposoby. Jednym z typów leczenia zimną temperaturą jest krioterapia. Na czym dokładnie ona polega i czy każdy może korzystać z jej leczniczych właściwości?

Krioterapia – co to jest?

Krioterapia to nic innego jak leczenie zimnem z zastosowaniem temperatury poniżej 0*C. Jest to pojęcie na tyle ogólne, że istnieje wiele typów krioterapii. We wstępie wspomnieliśmy o zamrażaczach czy przyłożeniu lodu na siniaki, ale równie skuteczną metodą krioterapii jest także równie popularne w naszym kraju w ostatnim czasie „morsowanie”, czyli krótkie kąpiele w wodzie o temperaturze poniżej zera. Dlaczego zimno jest wobec tego tak zbawienne?

Krioterapia powoduje, że w naszym wychłodzonym organizmie następuje skurcz naczyń krwionośnych, a sama krew przepływa wolniej. Następnie organizm zaczyna się przed tym zimnem broni, co skutkuje z kolei rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększeniem przepływu krwi. Dzięki temu do takiego organizmu zaczyna przepływać więcej składników odżywczych i tlenu.

Mniejszy staje się ból, zmniejszają się obrzęki, a także stany zapalne. Uszkodzone tkanki regenerują się szybciej, a mięśnie ulegają rozluźnieniu. Hartowanie organizmu poprzez aktywność w niskich temperaturach wpływa bardzo pozytywnie na organizm człowieka, o czym poświadczyć może nie tylko „mors”, ale również niejeden aktywny sportowo w czasie zimy. Dzięki krioterapii zwiększa się znacząco odporność organizmu.

Krioterapia – przeciwwskazania?

Krioterapia ma zastosowania w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w reumatologii czy ortopedii. Zabiegi tego typu zaczynają być stosowane nawet w walce z nadwagą. Niestety krioterapia, mimo iż tak skuteczna, ma wiele restrykcji, które uniemożliwiają leczenie tym sposobem wielu osobom.

Z krioterapii nie mogą korzystać m.in. osoby zmagające się chorobami czy zaburzeniami układu krążenia, z nadciśnieniem tętniczym czy ze znaczną niedokrwistością. Niedoczynność tarczycy także stanowi zagrożenie dla przeprowadzenia tego typu terapii. Niezbyt wskazane są takie zabiegi również osobom powyżej 65. roku życia. Zabiegu nie można przeprowadzić dziecku do 10. roku życia, a najważniejszym przeciwwskazaniem jest oczywiście choroba nowotworowa. 

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Przeczytaj nasz artykuł.

Zabiegi krioterapii przeprowadza się przeważnie w komorach, dlatego też takie rozwiązanie może być niekomfortowe dla osób cierpiących na klaustrofobię. Krioterapia może być ogólna i miejscowa. Ten drugi sposób to po prostu stosowanie nawiewu z mroźnych substancji na określone miejsca na ciele.

Zabieg ten zyskuje na popularności, co doskonale pokazuje jego skuteczność. Krioterapia jest na tyle specyficznym zabiegiem, że pacjent musi być dobrze przebadany pod kątem przeciwwskazań przed zdecydowaniem się na zabieg. Liczba ośrodków, w których można z takiego zabiegu skorzystać stale się zwiększa.