Zaznacz stronę
Oceń artykuł

Endoproteza jest to implant wszczepiany do organizmu człowieka w miejsce uszkodzonego stawu, który nie ma szans na odbudowę i poprawne działanie swoich pierwotnych funkcji. Zakładanie takiej endoprotezy jest często ostatnim ratunkiem na niesprawne stawy układu ruchu człowieka i tylko po operacji pacjent może ponownie cieszyć się pełnym zakresem ruchów.

Najczęściej terminu endoproteza używa się właśnie w nawiązaniu do elementów układu ruchu – stawu biodrowego bądź kolanowego. Implementacja endoprotezy jest popularnym zabiegiem stosowanym wśród osób cierpiących na problemy ruchowe i jest czasem potocznie nazywana „sztucznym stawem”.

Zabieg wszczepienia endoprotezy

Operacja ta nie należy do najbardziej skomplikowanych. Pacjenci najczęściej otrzymują ogólnie znieczulenie, które pozwala lekarzom na wygodną i bezproblemową pracę ze strony operowanego. Przy wszczepieniu endoprotezy kolano pacjenta jest otwierane i usuwany jest zniszczony staw lub to, co z niego pozostało, a w jego miejsce zakładany jest nowy, wykonany ze sztucznych materiałów.

Chcesz wiedzieć jak działa korektor postawy? Zajrzyj do naszego artykułu.

Oczywiście do operacji nie może przystąpić osoba, która cierpi na rozwiniętą osteoporozę, żylaki czy przechodzi aktualnie infekcję. Przeciwwskazań jest kilka, dlatego to lekarz wydaje ostateczną decyzję i konieczna jest konsultacja z nim.

Rehabilitacja po endoprotezie

Rehabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy jest dla pacjenta dużo cięższa i dużo bardziej angażująca niż sama operacja, która trwa przeważnie do trzech godzin. Rehabilitacja jest bardziej złożonym i trwającym przeważnie kilkadziesiąt dni procesem, w którym pacjent musi popracować z fizjoterapeutą, ale również samodzielnie, bo to w dużej mierze od niego samego zależeć będzie powodzenie rehabilitacji, a w konsekwencji całej operacji.

Nie tylko po, ale też przed

Przyjęło się, że rehabilitację przeprowadza się po operacji i jest to stwierdzenie prawdziwe, natomiast coraz częściej zalecana jest już lekka rehabilitacja przed zabiegiem, aby wyuczyć się pewnych mechanizmów, które pomogą nam w codziennym powrocie do zdrowia po operacji.

Rehabilitacja pooperacyjna to głównie skupienie się na aspektach ułatwiających codzienne życie i poruszanie się. Składają się na nią m.in:

  • ćwiczenia przeciwzakrzepowe, jak po większości operacji kończyn
  • pionizacja (wstawanie z łóżka, poruszanie się w pełnym wyproście)
  • siadanie i wstawanie z pozycji siedzącej
  • chód (również chodzenie po schodach)
  • zginanie i prostowanie kolana

Cały proces rehabilitacji koniecznie trzeba przeprowadzić przy asyście osoby do tego wykwalifikowanej, która nawet jeśli rozpisze nam samodzielne ćwiczenia, to będzie potrafiła sprawdzić, czy wykonujemy je w sposób prawidłowy. Zbytnia wiara w siebie i brak stałej konsultacji może zaprowadzić nas do niespodziewanych wyników, jednak będą to wyniki raczej negatywne.

Rehabilitacja jest dostosowywana do każdego pacjenta indywidualnie, ponieważ każdy przypadek jest inny i nie istnieje jeden uniwersalny termin powrotu do pełnej sprawności po zabiegu wszczepienia endoprotezy.