Zaznacz stronę
Oceń artykuł

Staw skokowy łączy trzy kości – kość piszczelową, kość strzałkową i kość skokową. Te trzy połączone więzadłami kości tworzą właśnie staw skokowy, który jest nieoceniony np. przy uprawianiu sportu bądź innych aktywnościach fizycznych. Dzięki m.in. stawowi skokowemu możemy się bez przeszkód poruszać.

Staw skokowy jest szczególnie narażony na wszelkie urazy – skręcenia czy zwichnięcia. Właśnie poprzez bardzo duży udział i ważną rolę, jaką przy uprawianiu sportów wszelakich – amatorsko czy zawodowo – pełni staw skokowy. Wystarczy podskok i niedokładny upadek, aby nastąpiło zwichnięcie bądź skręcenie stawu skokowego. Kontuzja tego stawu wśród zawodowych sportowców to chleb powszedni.

Skręcenie stawu skokowego

Ale staw skokowy pełni tak ważną rolę w naszym życiu codziennym, że aby nabawić się jego kontuzji nie trzeba wcale zawodowo uprawiać sportu. Duża część jego urazów spowodowana jest przez nieszczęśliwe wypadki podczas wykonywania najprostszych czynności. Lekarze często słyszą, że pacjent się poślizgnął lub po prostu źle stanął bądź też za szybko schodził ze schodów i nieszczęście gotowe.

Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?

Co zrobić w przypadku, gdy doznamy takiego uraz lub przynajmniej będziemy podejrzewać, że coś może być nie tak z naszym stawem skokowym? Pierwszą i najważniejszą decyzją powinno być udanie się do lekarza. Czynność niby oczywista, ale niektórzy zwlekają z podjęciem tej decyzji. Lekarz na wizycie kontrolnej po wykonaniu odpowiednich badań będzie w stanie nie tylko stwierdzić stopień uszkodzenia, ale również opracować sposób leczenia kontuzji.

Rehabilitacja stawu skokowego

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu rehabilitacji, każdy taki przypadek jest indywidualny, chociaż oczywiście rehabilitacja po urazie stawu skokowego ma kilka punktów wspólnych. Proces leczenia i rehabilitacji zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia.

Prz lżejszych złamaniach może skończyć się na unieruchomieniu kostki i przeprowadzeniu szeregu zabiegów, które pomogą wrócić nam do pełnej sprawności. Mogą to być zabiegi polegające na leczeniu polem magnetycznym lub laserem.

Przy mocniejszych złamaniach niezbędne będzie założenie stabilizatora lub gipsu na okres mniej więcej miesiąca, aby unieruchomić całkowicie kontuzjowany staw. Do tego doliczyć trzeba fizjoterapię i szereg zabiegów, w tym np. laser i ultradźwięki.

Stabilizator i odpowiednie ćwiczenia

Najcięższe urazy stawu skokowego mogą i często skutkują operacją uszkodzonych więzadeł łączących kości. W takich wypadkach rehabilitacja jest najcięższa i trwa najdłużej, ale dobrze przeprowadzona daje pozytywne rezultaty, a jest to szczególnie ważne w kontekście skłonności do odnowienia się urazów.

Jeśli lekarz do którego się udamy od razu zaleci gips w każdym z tych przypadków, warto udać się do drugiego, aby skonfrontować opinie. Nie zawsze gips jest wymagany, a w niektórych przypadkach może być on niepotrzebny. Dobry stabilizator i sumienna realizacja ćwiczeń rehabilitacyjnych mogą w zupełności wystarczyć.