Zaznacz stronę

COMPACT POWER

COMPACT-POWER-01.jpgCOMPACT-POWER-f1.jpg

Klasyczny aparat zauszny (BTE) składający się z części głównej, noszonej za uchem, części dousznej oraz łączącego je dźwiękowodu. Wielkość aparatu związana jest z jego mocą.

ear-color.png Dla osób o dużym niedosłuchu

Typ baterii: 13 Zakres dopasowania: do 95 dB

NANO

NANO-01.jpgNANO-f2.jpg

Kolejny model należący do serii BTE (behind-the-ear). Charakteryzuje go bardziej dyskretna, zminiaturyzowana obudowa i idący z nią w parze mniejszy rozmiar baterii.

ear-color.png Dla osób o średnim niedosłuchu

Typ baterii: 312 Zakres dopasowania: do 85 dB

PICO RITE

PICO-RITE-01.jpgPICO-RITE-f3.jpg

Aparat RITE (zauszny ze słuchawką w kanale słuchowym) łączy w sobie zalety aparatu BTE i CIC, czego efektem jest najwyższej jakości dźwięk i doskonałe wzornictwo.

ear-color.png Dla osób o średnim i dużym niedosłuchu

Typ baterii: 312.Zakres dopasowania: do 110 dB

ITE / ITC

ITE-ITC-01.jpgITE-ITC-f4.jpg

Aparaty ITE/ITC należą do modeli najprostszych w „manualnej” obsłudze ponieważ wypełniają całą lub część powierzchni małżowinowej. Aparaty te mogą być wyposażone w regulator głośności.

ear-color.png Dla osób o dużym niedosłuchu

Typ baterii: 13 Zakres dopasowania: do 110 dB

CIC

CIC-01.jpgCIC-f5.jpg

Aparaty CIC (całkowicie wewnątrzkanałowe) to jedne z najmniejszych dostępnych aparatów słuchowych, które umieszcza się głęboko w kanale słuchowym Pacjenta. Jakkolwiek są one najbardziej dyskretne.

ear-color.png Dla osób o średnim niedosłuchu

Typ baterii: 10 Zakres dopasowania: do 95 dB

IIC

IIC-01.jpgIIC-f6.jpg

Aparat słuchowy IIC (invisible-in the-canal; ”niewidoczny, całkowicie wewnątrzkanałowy“) jest tak mały i tak głęboko osadzony w kanale słuchowym, że pozostaje zupełnie niezauważalny.

ear-color.png Dla osób o średnim niedosłuchu

Typ baterii: 10 Zakres dopasowania: do 90 dB

Jak wybrać aparat słuchowy? – przeczytaj nasz poradnik.

Aparaty słuchowe w obecnych czasach są powszechnie stosowane, a problem z zaburzeniem słuchu występuje coraz częściej u osób młodych a nawet dzieci. Wybór idealnego aparatu słuchowego jest niemałym problemem – nie tylko działanie aparatu i dopasowanie go do użytkownika jest ważne, coraz częściej pacjenci jak i producenci zwracają uwagę na kwestie estetyczne i trwałość. Aparat słuchowy ma przede wszystkim poprawić komfort życia – ułatwić konwersacje czy codzienne czynności jak słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji. Który aparat słuchowy wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu?

Jak powstał aparat słuchowy

Choć aparat słuchowy wydaje się być produktem naszych czasów czyli XX i XXI wieku, jego początki są znacznie starsze. Za pierwszy aparat słuchowy uznaje się ludzką rękę, która po przybliżeniu ręki do ucha poprawiała brzmienie dźwięków, które docierały do ucha. Do tej pory my – ludzie, wykorzystujemy ten sposób między innymi w czasie przekazywania informacji ściszonym głosem do drugiej osoby, metoda ta ma wzmocnić dźwięk naszego głosu, tak aby osoba, która jest odbiorcą otrzymała komunikat, który nie zawiera błędów. Dopiero w XIX wieku zaczęto tworzyć wynalazki takie jak tuby wykonane z rogów zwierząt, mosiądzu, drewna czy srebra, a które możemy uznać za mechaniczny pierwowzór aparatów słuchowych, które możemy spotkać w obecnych czasach. Rozwój elektryczności przyczynił się do rozwoju aparatów, za sprawą elektryczności powstały takie konstrukcje jak aparaty węglowe, których sprzedażą zajęła się firma Deutsche Akustik. W późniejszych latach na rynku pojawiły się również aparaty lampowe i tranzystorowe, które dały nam aparaty cyfrowe, czyli aparaty, które w obecnych czasach są powszechne. Lata praktyki pomogły udoskonalić aparaty tak, aby pacjent, który zdecyduje się na aparat odczuwał komfort podczas codziennego korzystania z aparatu.

Jak dobrać aparat słuchowy

Zanim zaczniemy poszukiwania aparatu, jeśli podejrzewamy u siebie lub u osoby nam bliskiej problem ze słuchem to w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do lekarza specjalisty – w tym przypadku do laryngologa. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad środowiskowy i przystąpić do badania słuchu. Na badanie słuchu powinny wybrać się osoby po 50 roku życia lub pracujące w środowisku, które naraża na hałas np. osoby pracujące na budowie, a nawet nauczyciele. W przypadku jeśli lekarz ma więcej wątpliwości może skierować pacjenta na dodatkowe badania. U dzieci i noworodków przeprowadza się badanie otoemisji akustycznej. Nie próbujmy dobierać aparatu słuchowego na własną rękę czy zamawiać aparat z nieznanego pochodzenia – profesjonalista wykona odpowiednie badania słuchu, wykona odlew i przygotuje aparat pod klienta. Pierwsza styczność z aparatem nie koniecznie musi okazać się sukcesem, czasami potrzeba dłuższego okresu czasu, aby ucho przyzwyczaiło się do obcego obiektu w kanaliku.

Jak zbudowany jest aparat słuchowy

Każdy typ aparatu słuchowego różni się między sobą poszczególnymi elementami, jednak możemy wskazać elementy, które są podstawą budowy większości z aparatów dostępnych na rynku. W aparatach znajdziemy elementy takie jak mikrofon, procesor, wzmacniacz dźwięku, bateria oraz słuchawka. Mikrofon odbiera dźwięk czyli fale radiowe, które docierają do kanału słuchowego poprzez słuchawkę. W zależności od budowy słuchawka może być połączona z mikrofonem poprzez przewód. Procesor w aparatach słuchowych ma służyć pomocą w procesie przetwarzania dźwięku. Wzmacniacz odpowiada za głośność dźwięku, który dociera do kanału słuchowego. Ważnym elementem budowy aparatu jest bateria, bez której urządzenie nie jest w stanie funkcjonować. Musimy pamiętać jednak, że nie każdy aparat słuchowy korzysta z fal dźwiękowych – istnieją aparaty, które zamieniają fale dźwiękowe w fale akustyczne czyli wibracje.

Aparat na miarę XXI wieku

Coraz więcej modeli na rynku posiada również dodatkowe funkcje takie jak moduł bluetooth, który ma ułatwić odbieranie dźwięku z urządzeń elektrycznych takich jak telewizor czy telefon komórkowy. Pamiętajmy, że nowe technologie i udogodnienia, które ułatwiają życie, nie zawsze należą do najtańszych i mogą łączyć się z wyższymi kosztami. U niektórych osób może pojawić się potrzeba założenia dwóch słuchawek, wtedy ważną funkcją jest synchronizacja dźwięku pomiędzy słuchawkami, gdyż słuchawki, które nie są zsynchronizowane mogą zniechęcić nas do korzystania z urządzeń, a to może przełożyć się na pogorszenie wady lub doprowadzenie do całkowitej utraty słuchu.

Rodzaje aparatów słuchowych

Wybór aparatu nie należy do prostych, ponieważ musimy wziąć pod uwagę cenę urządzenia, jego trwałość, preferencje pacjenta, a także aspekt wizualny. Wiele osób rezygnuje z aparatu słuchowego ze względu na widoczność urządzenia i strach przed wykluczeniem – głównie u dzieci i młodzieży często strach przed reakcją rówieśników ma wpływ na decyzję, która może mocno wpłynąć na przyszłość młodego człowieka – porzucenie zaleceń lekarza. W przypadku osób starszych często finanse są wyznacznikiem modelu, po który sięgną. Aparaty słuchowe dzielimy na aparaty analogowe, cyfrowe, ale również hybrydowe. Różnica między nimi jest głównie w dźwięku i użytej technologii. Aparaty cyfrowe redukują hałas co poprawia lepszy odbiór dźwięku, mają mniejsze wymiary, a ich personalizacja nie stanowi problemu, aparaty analogowe nie radzą sobie z redukcją hałasu oraz a personalizacja w przypadku tych aparatów bywa niemożliwa. Ich wymiar może stanowić problem w codziennej aktywności, ale również powodować dyskomfort u pacjenta ze względu na widoczność aparatu.

Który aparat słuchowy wybrać i gdzie kupić

 • Aparaty słuchowe to urządzenia, które oferują szeroką gamę produktów jednak nie każdy produkt będzie dla nas dostępny. Aparaty dzielimy głównie na 3 typy pod względem ich wyglądu jak i funkcji:
 • Aparat zauszny – mały aparat z słuchawką umieszczoną nad uchem, który przez niewielki przewód łączy się z wkładką i
  Aparaty Słuchowe Gdańsk - Kołobrzeska

  Aparaty Słuchowe Gdańsk – Kołobrzeska

  przesyła informacje, w tym przypadku dźwięk do błony bębenkowej. Obecnie aparaty te mają mniejsze wymiary jednak pozostają widoczne, również często są problematyczne dla osób, które korzystają z okularów. Aparaty zauszne przez swoją wielkość częściej pozwalają na wbudowanie modułów takich jak bluetooth, które ułatwią korzystanie z telefonu komórkowego, telewizora czy radia. Aparaty zauszne lepiej sprawdzą się u osób starszych, które cenią sobie komfort ponad estetykę. Aparaty te są nieco większe, osoby starsze preferują te słuchawki ze względu na większe przyciski, dzięki czemu mogą regulować głośność słuchawki bez większego problemu. Również wymiana baterii czy czyszczenie nie stanowi dla seniorów większego problemu. Aparat zauszny może okazać się problematyczny dla osób aktywnych oraz sportowców.

 • Aparat douszny (dokanałowy) – niewielkiego wymiaru aparat słuchowy, który należy umieścić w przewodzie słuchowym. Jest on mniej widoczny i pozwala na większą swobodę kosztem wyższych kosztów eksploatacyjnych jak i kosztów samego aparatu. Aparat ten dobrze sprawdzi się u dzieci, młodzieży oraz osób aktywnych ze względu na komfortowe umiejscowienie słuchawki wewnątrz ucha dzięki czemu podczas ruchu słuchawka nie ma prawa spaść tak jak może to nastąpić w przypadku aparatu dousznego. Aparaty douszne dzielimy na trzy różne typy: aparat wewnątrzuszny (ITE), aparat wewnątrzkanałowy (ITC) i aparat całkowicie wewnątrzkanałowy (CTC). Aparat wewnątrzuszny (ITE) jest największym z aparatów dousznych, jego wielkość zajmuje całą małżowinę uszną, jest bardziej widoczny od pozostałych aparatów dokanałowych. ITE posiada większą baterię, przeznaczony jest do użytku dla osób z większą utratą słuchu. Aparat wewnątrzkanałowy (ITC) to aparat, który umieszcza się w kanale słuchowym, jest niewielki przez co też zapewnia większą dyskrecję. Aparat całkowicie wewnątrzkanałowy (CTC) to najmniejszy z aparatów dousznych, jest on prawie niewidoczny. Aparaty CTC i ITC sprawdzą się u dzieci, które mogą być narażone na niemiłe komentarze ze strony rówieśników, pamiętajmy jednak, że w przypadku dzieci warto również poświęcić im czas i wspierać je, aby nie traciły pewności siebie ze względu na ubytki słuchu. Nie należy bać się aparatów tego typu – aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe są osadzone dość głęboko w uchu jednak posiadają niewielkie zabezpieczenie, które ułatwia wyjęcie aparatu z ucha.
 • Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne – jest to aparat bardziej zaawansowany, który stosuje się w przypadkach gdy aparaty zauszne lub douszne nie są w stanie się sprawdzić. Dźwięk dociera do kości czaszki poprzez zmianę fali dźwięku w wibracje, aparat ten może wyglądać jak okulary, a jego zastosowanie sprawdza się zwłaszcza u osób z mocnymi ubytkami słuchu.

Dużą zaletą aparatów jest możliwość ich personalizacji – aparat może być mniejszy lub większy, ale również może kolorem zlewać się z kolorem ciała czy włosów. Wybierając aparat zwróćmy również uwagę na salon, w którym dokonujemy zakupu. Sprawdźmy czy przeprowadzone zostaną wszystkie niezbędne badania oraz czy salon przewiduje wizyty kontrolne i wsparcie w obsłudze aparatu. Zwłaszcza dla starszych osób wsparcie w przypadkach uszkodzenia może okazać się kluczowe. W obecnych czasach na rynkach dostępne są również implanty, czyli aparaty wszczepialne, które przeznaczone są dla pacjentów z poważnym uszczerbkiem słuchu, a nawet przy uszkodzeniach nerwu słuchowego. Mniej spotykane są już aparaty pudełkowe, które posiadają zewnętrzny wzmacniacz, który należy przenosić z sobą poprzez umiejscowienie wzmacniacza w kieszeni czy torebce.

Aparat w formie implantu

Implanty nie należą do popularnych form aparatów słuchowych, głównie ponieważ są skierowane do pacjentów, u których występuje problem taki jak uszkodzenie nerwu czy poważna wada słuchu przez które wyklucza się założenie aparatu słuchowego dousznego, zausznego czy aparatu na przewodnictwo kostne. Implanty są zazwyczaj połączone elektrodą i pomagają usłyszeć otaczające nas dźwięki poprzez elektryczną stymulację włókien nerwowych czyli przesłanie dźwięku przez impuls elektryczny, który trafia do mózgu, dzięki czemu pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania, pomimo że implant nie jest w stanie idealnie odwzorować dźwięku to różnica po założeniu urządzenia jest mocno odczuwalna. Implanty dzielimy na kilka typów:

 • implant ślimakowy – głównymi odbiorcami implantów tego typu są dzieci oraz osoby po 60 roku życia. Implant wszczepiany jest podczas operacji chirurgicznej. Pierwszy taki implant został zastosowany w Polsce w 1992 roku, a operacje tego typu wykonuje tylko 8 ośrodków w całym kraju.
 • implant pnia mózgu – jest to implant, który rzadko kiedy jest wszczepiany. Osoby, które kwalifikują się do wszczepienia implantu do pnia mózgu to osoby cierpiące na nerwiakowłókniowatość typu 2. Operacja ta często nie jest refundowana, a pacjent sam musi pokryć koszta.
 • implant ucha środkowego – implant, który bardzo rzadko jest wszczepiany, rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza u dzieci.
 • implant na przewodnictwo kostne – implant opierający się na technologii przewodnictwa kostnego, jest jednym z nowszych implantów przez co rzadko kiedy jest wszczepiany.

Kiedy możemy wybrać implant?

Implanty stosuje się w określonych wypadkach, a więc nie jest to rozwiązanie dla każdego. Ich koszt jest zazwyczaj droższy i często nierefundowany, a ich odbiorcami są określone grupy jak dzieci, osoby po 60 roku życia czy osoby cierpiące na choroby, które mają duży wpływ na słuch. Również osoby, u których pojawiła się alergia na materiał, z którego wykonany został aparat czy pacjenci, u których budowa ucha okazała się być przeciwskazaniem do założenia aparatu słuchowego powinny zwrócić uwagę na implanty. Lekarz specjalista powinien zadecydować czy w danym przypadku wystarczy aparat słuchowy czy należy pomyśleć o założeniu implantu. Implanty są dość nowym rozwiązaniem na rynku i przez lata będą jeszcze ulepszane – podobnie jak z aparatami, które od swojej pierwotnej formy sporo się zmieniły nie tylko pod względem wyglądu, ale również technologicznie. Wszczepienie implantu wiąże się z serią badań przed operacją oraz rehabilitacją po odbytej operacji.

Wybór a wada słuchu

Nie zawsze każdy aparat będzie dostępny dla Twojej wady słuchu, jeśli wada jest większa to korzystanie z aparatu słuchowego typu CTC czyli aparatu całkowicie wewnątrzkanałowego może być niemożliwe, w takiej sytuacji protetyk zaoferuje aparat, który będzie odpowiedni do wady słuchu. Duże znaczenie ma tutaj również historia utraty słuchu – czy utrata słuchu nastąpiła w dzieciństwie czy w późniejszych latach oraz szybkość jej postępowania.

Przetestuj zanim dokonasz zakupu

Wiele punktów zajmujących się sprzedażą aparatów słuchowych umożliwia przetestowanie aparatu zanim podejmiemy wybór o jego kupnie. Nie wybierajmy pierwszego oferowanego aparatu lub najtańszej opcji, ponieważ taka opcja może okazać się bardziej kosztowna przy dłuższym czasie użytkowania. Nie zniechęcajmy się do aparatu po paru godzinach – czasami wybór, a później nauka obsługi aparatu zajmuje więcej czasu niż możemy się tego spodziewać.

Koszt aparatu słuchowego w naszym sklepie w Gdańsku

Jak wygląda sytuacja finansowa w przypadku aparatów słuchowych? Aparat słuchowy to koszt od około 1500 złotych w górę. Główny wpływ na cenę ma rodzaj aparatu, materiał oraz jego funkcje. Przy wyborze dobrze jest uwzględnić koszt eksploatacji czyli cena wymiany baterii oraz jej koszt. Niektóre aparaty posiadają akumulatory zamiast baterii, koszt ich będzie wyższy jednak eksploatacja takiego aparatu słuchowego może okazać się tańsza na przestrzeni czasu.

Refundacja aparatu słuchowego

Istnieją opcje refundacji aparatu słuchowego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do uzyskania refundacji niezbędna będzie wizyta u laryngologa, który wystawi wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o dofinansowanie zakupu aparatu oraz wkładki o ile spełniamy wymagane warunki. Refundację uzyskać mogą dzieci, młodzież i osoby dorosłe do 26 roku życia, inwalidzi wojenni, osoby represjonowane oraz dorośli po 26 roku życia, jeżeli wada przekracza 40 dB HL lub 30 dB HL w przypadku aparatów na przewodnictwo kostne. Nie zawsze refundacja pokryje pełny koszt aparatu, w przypadku droższych modeli może zdarzyć się tak, że refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia pokryje połowę lub tylko część zwrotu. Istnieje również możliwość refundacji zakupu aparatu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPS) lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). W przypadku tych trzech instytucji, refundację uzyskać mogą osoby niepełnosprawne, inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, dzieci, młodzież i osoby dorosłe do 26 roku życia oraz dorośli po 26 roku życia o ile dochód na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty określonej przez Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPS) lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Zatwierdzenie refundacji aparatu może potrwać do kilku tygodni, dlatego na ten okres warto uzbroić się w cierpliwość.

Nie kupuj z aparatu z drugiej ręki!

Ceny aparatów z tak zwanej drugiej ręki może wyglądać kusząco, zwłaszcza dla osób starszych jednak wybór ten nie należy do najlepszych. Każde ucho jest inne, dlatego też protetyk wykonuje odlew ucha, który pozwala dostosować kształt wkładki do kształtu Twojego ucha. Aparaty dostępne w odsprzedaży są aparatami, które mają kilka lat – ten okres, mimo że nie należy do długich przyniósł pewne zmiany w aparatach – chociażby powszechność redukcji hałasu czy nawet moduł bluetooth.

Jak dbać o aparat aby służył nam jak najdłużej

Aparat jak każda rzecz może się zużyć lub zepsuć, aby wydłużyć czas jego żywotności potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Aparat należy przechowywać z dala od dzieci, najlepiej w pudełku, które warto trzymać w jednym miejscu tak, aby naszym nawykiem było odkładanie go na noc. Sen z aparatem na uchu nie jest zalecany. Aparat czyścimy zgodnie z zaleceniami protetyka, który przygotował i dostosował aparat. Konserwację urządzenia zawsze wykonujemy czystymi rękami, aby uniknąć przeniesienia bakterii oraz zanieczyszczenia z rąk. Również pielęgnacja ucha odgrywa dużą rolę – nie należy oczyszczać ucha z woskowiny za pomocą patyczków. W aptekach dostępne są płyny, które ułatwiają czyszczenie kanalików bez uszkodzenia. Pamiętajmy aby raz na pół roku lub rok stawić się na badania kontrolne, które pokażą nam czy wada słuchu postępuje i czy należy zaprogramować urządzenie na nowo.

Co ile lat należy wymienić aparat?

Aparaty tworzone są tak, aby wytrzymały kilka a nawet kilkadziesiąt lat jednak wpływ na trwałość aparatu ma również higiena i pielęgnacja. Aparat powinien przetrwać około 5 lat, jednak w przypadku dzieci okres ten może być krótszy ze względu na mniejszą świadomość dzieci, ale i otoczenie. Gwarancja na aparaty słuchowe trwa średnio 3 lata, warto przemyśleć i jeśli salon oferuje nam taką opcję – skorzystać z możliwości przedłużenia gwarancji na sprzęt.

Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, który aparat słuchowy wybrać to warto wybrać się do salonu i skorzystać z pomocy protetyka, który pomoże nam w doborze aparatu dobranego pod występującą u nas wadę słuchu oraz nasze preferencje związane z wielkością aparatu i jego funkcjami. Nie zawsze pierwsze chwile z aparatem należą do udanych, nie należy się od razu zniechęcać do urządzenia – rynek jest pełen opcji, a pomoc protetyka pomoże w przystosowaniu aparatu do Twojego kształtu ucha.