Zaznacz stronę

Złamana kostka jest częstym typem urazów szczególnie wśród sportowców. Kostka jako element stawu skokowego bierze czynny udział w aktywnym trybie życia i jest o wiele bardziej narażona na kontuzje. Ale czy tylko sportowcy mogą nabawić się tego typu urazu? Nie, może on dotknąć każdego z nas w codziennym życiu, nawet gdy nie uprawiamy sportu. Wystarczy, że źle staniemy lub poślizgniemy się na schodach. Jakie są objawy złamania kostki oraz jak można ten uraz wyleczyć?

Objawy i przyczyny złamania kostki

  • zanim przejdziemy do krótkiego omówienia objawów, warto na chwilę przystanąć i zastanowić się jakie mogą być przyczyny złamań lub innych urazów tej części układu kostnego człowieka. A przyczyny mogą być różne i może być ich wiele.
  • może to być osteoporoza, czyli choroba charakteryzująca się ubytkiem masy kostnej i większym ryzykiem wystąpienia złamań różnych kości.
  • bardziej podatni na wszelakie złamania są osoby starsze, a to z racji ich wieku i stanu kości, które w miarę upływu lat stają się po prostu słabsze i mniej odporne.
  • im większa masa mięśniowa, tym silniejsze kości. Osoby mające problem z przybraniem na wadze też mogą borykać się z nadmierną łamliwością kości. To samo tyczy się osób szczególnie otyłych, które np. decydują się na uprawianie sportu z dnia na dzień. Konsekwencje dla organizmu – w tym również kości – mogą być poważne.

Co się dzieje gdy do takiego złamania dochodzi?

Wszystko zależy do stopnia i rodzaju złamania, lecz wiele cech jest wspólnych. Przede wszystkim po złamaniu następuje dość silny ból, kostka i okolice robią się sine, a osoba poszkodowana musi zmierzyć się z ograniczoną ruchomością kostki. Często może pojawiać się w takich sytuacjach również obrzęk okolic złamania.

Leczenie złamanej kostki

Rodzaj leczenia zależy od rodzaju urazu. Z racji tego, że przy złamaniu nie wskazane, a wręcz zabronione jest nadmierne poruszanie chorą nogą (co byłoby i tak niemożliwe, ponieważ ból skutecznie to ogranicza), to stopa w miejscu złamania powinna być unieruchomiona. Jeśli nie jest to złamanie z przemieszczeniem, które trzeba leczyć operacyjnie, zwykle zakłada się gips, który zdejmowany jest po kilku tygodniach. Potem następuje etap rehabilitacji.

Jak dobrać ortezę na kolano?

Lekarz może zalecić również zakup ortezy, która skutecznie pomoże w rekonwalescencji. Obecnie na rynku są dostępne bardzo zaawansowane ortezy pneumatyczne, które są bardzo wygodne i zakładane są jako alternatywa dla gipsu. Takie ortezy posiadają płasko zaokrągloną podeszwę, która zapewnia naturalny i pewny chód. Jej zakładanie jest bardzo proste i intuicyjne dzięki numerowanym paskom. Nie da się również ukryć, iż taka orteza wygląda o wiele lepiej niż zwykły gips i jest bardziej komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Warto skonsultować tę decyzję z lekarzem, a potem udać się do wykwalifikowanego sklepu medycznego, w którym odpowiednio przeszkoleni pracowni pomogą wybrać odpowiednią ortezę, która przecież również jest typem sprzętu medycznego, więc warto dokonać zakupu świadomie.